Традиційне українське весілля важко собі уявити без вишитого одягу.
Споконвіків наші пращури приділяли неабияку увагу весільним вишиванкам, а особливо весільним рушникам, без яких не обходиться навіть сучасне весілля.
Здавна вважалось, що молода повинна подбати про придане у вигляді вишитого одягу – їй слід було вишити кілька весільних рушників, кілька чоловічих та жіночих сорочок. Цим речам надавалось сакральне значення, адже символіка вишиванки містила у собі значення оберегу на майбутню долю.
Перед роботою наречені молились, і лиш тоді приступали до роботи. Сама вишивка повинна бути надзвичайно акуратною, адже безліч вузликів на ній чи зламана голка при роботі – були прикметами важкої долі молодих.
У кожному регіоні України були свої традиції вишивки, хоча значення вишиванок було одним і тим же – вони були найміцнішим оберегом родини.
Сьогодні вишивані речі не втратили своєї актуальності – для весіль вишивають не лише рушники, а й часто обирають вишитий одяг у якості весільного вбрання.
Як уже згадувалось, основними вишиванками на українських традиційних весіллях завжди були рушники. Стелили їх не лише під ноги молодим у церкві, а й зв’язували руки, виносили хліб-сіль, стелили під коровай, покривали ікони.
Дівчина, яка прагнула вийти заміж, вишивала рушник задовго до сватання – потрібно було готуватись заздалегідь, адже якщо її відповідь на залицяння була позитивною – вона виносила саме рушника, якщо ж відмовляла – гарбуза. Більшість традицій щодо рушників збереглись і сьогодні.
Одружувались молоді теж у вишиванках, які спеціально вишивались до весілля. Навіть у незаможних сім’ях завжди дотримувались традицій та готували спеціальний одяг.
Основні весільні обряди відбувались із використанням вишитих речей – батьки благословили дітей іконами, покритими рушниками, сватів зустрічали хлібом та сіллю на рушниках, коровай виносили теж на них.
Колір ниток мав своє значення:
Щодо орнаментів, то їх значення було не менш глибоким:
Сучасні вимоги до весільних вишиванок менш суворі, та попри те, вони є обов’язковим атрибутом чи не кожного українського весілля. Майстрині авторської студії «Гойра» поєднують у своїх роботах традиції та сучасні тренди, а також індивідуальні побажання клієнтів.