0

Значення вишиванок для традиційного українського весілля

Традиційне українське весілля важко собі уявити без вишитого одягу.

Споконвіків наші пращури приділяли неабияку увагу весільним вишиванкам, а особливо весільним рушникам, без яких не обходиться навіть сучасне весілля.

Вишита фатаЗдавна вважалось, що молода повинна подбати про придане у вигляді вишитого одягу – їй слід було вишити кілька весільних рушників, кілька чоловічих та жіночих сорочок. Цим речам надавалось сакральне значення, адже символіка вишиванки містила у собі значення оберегу на майбутню долю.

Перед роботою наречені молились, і лиш тоді приступали до роботи. Сама вишивка повинна бути надзвичайно акуратною, адже безліч вузликів на ній чи зламана голка при роботі – були прикметами важкої долі молодих.

У кожному регіоні України були свої традиції вишивки, хоча значення вишиванок було одним і тим же – вони були найміцнішим оберегом родини.

Сьогодні вишивані речі не втратили своєї актуальності – для весіль вишивають не лише рушники, а й часто обирають вишитий одяг у якості весільного вбрання.

Невід’ємні атрибути українського весілля

Як уже згадувалось, основними вишиванками на українських традиційних весіллях завжди були рушники. Стелили їх не лише під ноги молодим у церкві, а й зв’язували руки, виносили хліб-сіль,  стелили під коровай, покривали ікони.

Дівчина, яка прагнула вийти заміж, вишивала рушник задовго до сватання – потрібно було готуватись заздалегідь, адже якщо її відповідь на залицяння була позитивною – вона виносила саме рушника, якщо ж відмовляла – гарбуза. Більшість традицій щодо рушників збереглись і сьогодні.

Одружувались молоді теж у вишиванках, які спеціально вишивались до весілля. Навіть у незаможних сім’ях завжди дотримувались традицій та готували спеціальний одяг.

Основні весільні обряди відбувались із використанням вишитих речей – батьки благословили дітей іконами, покритими рушниками, сватів зустрічали хлібом та сіллю на рушниках, коровай виносили теж на них.

Символіка вишиванок: кольори та орнаменти

Весільний вишитий одягКолір ниток мав своє значення:

  • білі нитки означали чистоту, невинність та енергію життя;
  • чорні означали мудрість, знання, інформацію, силу землі, багатство;
  • червоний колір – безперечний фаворит весільних вишиванок, адже символізував силу любові, роду та ніс функцію оберегів;
  • синій – символ жіночності та води.

Щодо орнаментів, то їх значення було не менш глибоким:

  • квіти – символ енергії та життя;
  • геометричні фігури – сила та плодовитість;
  • виноград – радість та створення сім’ї;
  • суцвіття калини – безсмертя та всесвіт.

Сучасні вимоги до весільних вишиванок менш суворі, та попри те, вони є обов’язковим атрибутом чи не кожного українського весілля. Майстрині авторської студії «Гойра» поєднують у своїх роботах традиції та сучасні тренди, а також індивідуальні побажання клієнтів.

 


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/home/ua236080/.system/tmp) in Unknown on line 0