0

Значення кольорів на вишитому рушнику

Вишитий український рушник – це традиційний і невід’ємний атрибут української культури. Та не усі знають, що кожен колір на рушнику має своє значення.

Колір ниток вишивки – це мабуть перше, на що більшість звертає увагу. Адже ми спершу дивимось на колір, а вже згодом – на орнаменти.

вишитий рушникВишитий рушник здавна має своє особливе місце в українській культурі. Його можна часто зустріти на різних святкових подіях і сьогодні, наприклад,  на весіллях і хрестинах. Та не усі знають, який код несуть кольори орнаментів на вишивці. Ми уже розповідали про символізм орнаментів вишивки, сьогодні ж мова піде про значення, яке несуть кольори ниток на вишитому рушнику.

Значення білих орнаментів

Білий колір вважається основним кольором вишитого рушника, адже навіть якщо він не присутній у кольорах ниток, сама тканина рушника є білою. Символізує колір наступне:

  • фізичну та духовну чистоту;
  • життєву силу;
  • ясність розуму;
  • енергію.

Червоний

Червоні орнаменти найчастіше використовують на весільних рушниках, адже цей колір несе сильні оберегові функції та символізує любов, міцність родинних зв’язків, початок дороги. Також червоний символізує чоловіче начало та вогняну енергію.

Символізм чорного кольору

Чорний є кольором інформації, прадавніх знань, зв’язку із предками. Разом із тим, на весільних чи інших рушниках він значить багатство, силу землі та енергії. Найчастіше на рушниках його можна зустріти у поєднанні із білими чи червоними кольорами.

вишитий рушникОрнаменти синього кольору

Синій є протилежним червоному кольором, адже відображає стихію води та жіночності. Колір нечасто є домінантним, а найчастіше його можна зустріти у поєднанні саме із червоним, тоді суміш відтінків символізує цілісність чоловіка та жінки. Вишиті синіми нитками рушники вважались «пісними», ними прикрашали оселі під час періоду посту.

Жовтий колір

Символізує мудрість, багатство та достаток. Жовтий або золотистий колір використовували нечасто та у поєднанні із іншими відтінками. Жовтий із чорним чи червоним можна зустріти на рушниках Київської та Черкаської областей, а також у деяких областях Західної України.

Які б кольори не були б відображені на рушнику, усі вони несуть значення оберегу та захисту людини від негативної енергії, як і орнаменти та рушник у цілому.

Найкращим вважається коли на своє весілля наречена вишиє рушник та чоловічу сорочку власноруч – це надасть речам найміцніших захисних функцій. Та враховуючи ритм життя та постійну зайнятість сучасних людей, такі речі найчастіше купують, тому при їх виборі слід звернути увагу не лише на якість виробів, а й на символізм, який закладений у них.

 


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/home/ua236080/.system/tmp) in Unknown on line 0